Převodovky zahradních traktorů

Hydrostatické převodovky

zahradních traktorů

 

Většina výrobců zahradních traktorů montuje hydrostatické převodovky značky   Tuff Torq, který vyrábí celou řadu různých převodovek nejen pro zahradní traktory.

Na našem trhu se u zahradních traktorů v cenové relaci cca nad 70.000 Kč setkáte v převážné většině s převodovkami Tuff Torq K46 a u traktorů vyšší kategorie s variantou Tuff Torq K62. Oba dva typy hydrostatických převodovek jsou vyráběny ve variantách bez uzávěrky nebo s uzávěrkou diferenciálu (příklady použití najdete níže).

 

 

 

 

Převodovka Tuff Torq K46 – díky nižší ceně jedna z nejpoužívanějších převodovek v zahradních traktorech. Poloosy o průměru 19 mm, objem olejové náplně 1,9l. Převodovka je vhodná na pozemky o maximálním sklonu 10°. Pokud je v provedení s automatickou uzávěrkou diferenciálu, pozemek může mít maximální sklon 15°.

Traktory s převodovkou K46 sice můžou vyjet i vyšší svahy než 10° případně 15°, ale neměly by být na takových pozemcích provozovány trvale, jinak si výrazně zkracujete životnost hydrostatické převodovky!

 

Převodovka Tuff Torq K62 – díky vyšší ceně jsou tyto převodovky použity pouze v traktorech vyšší kategorie. Poloosy o průměru 25,4 mm, objem olejové náplně 2,5l. Převodovka Tuff Torq K62 dokáže přenést více síly z motoru na kola, proto je vhodná na kopcovité pozemky a také při shrnování sněhu, případně tahání naloženého vozíku. Traktory vybavené převodovkou K62 jsou ideální pro pozemky o maximálním sklonu 20°. Pokud je použita převodovka K62 v provedení s uzávěrkou diferenciálu (ovládanou pedálem), pozemek může mít sklon až 25° (pozor v tomto případě na maximální svahovou dostupnost motoru!!! – informace níže červeně). Převodovka Tuff Torq K62 je rovněž konstruována na větší počet motohodin, proto je vhodná pro náročnější uživatele jako např. majitelé rozlehlých pozemků, fotbalové hřiště, obecní úřady, atd.…   

 

Pokud stojíte před výběrem vhodného zahradního traktoru a máte kopcovitý terén, nevybírejte traktor jen podle výkonu motoru! Při jízdě do kopce je potřeba vedle výkonného motoru zvolit i vhodný typ hydrostatické převodovky. Můžete mít na traktoru třeba i 50 HP, ale jestliže máte traktor vybaven „slabší převodovkou“, která nedokáže přenést tolik síly z motoru na kola, stejně do toho potřebného kopce nevyjedete (případně tam „horko těžko“ vyjedete, ale bude to na úkor životnosti hydrostatické převodovky).

 

Jestliže si zvolíte traktor s vhodnou hydrostatickou převodovkou pro Váš pozemek (svah), z naší zkušenosti můžeme říct, že hydro převodovka Vám bude dlouho a spokojeně sloužit a zpravidla tyto převodovky „přežívají“ celou životnost traktorů.

 

Příklady použití

 

Převodovky Tuff Torq K46 bez uzávěrky diferenciálu se montují do zahradních traktorů značek Husqvarna, Castel Garden, Stiga, Honda, John Deere X100 a X300, atd… Dále je tato převodovka použita v jednom provedení trakoru Starjet – jedná se o nejlevnější model a to Starjet UJ 102-22 (p1).

 

Převodovky Tuff Torq K46 s automatickou uzávěrkou diferenciálu uvidíte pouze v traktorech Starjet UJ 102-24 (p2). Tuto převodovku neuvidíte v žádném jiném konkurenčním traktoru.

 

Převodovka Tuff Torq K62 bez uzávěrky diferenciálu - aktuálně se nemnontuje do žádného provedení traktoru Starjet

 

Převodovky Tuff Torq K62 s uzávěrkou diferenciálu uvidíte na tuzemském trhu např. v traktorech Starjet UJ 102-22 (p4), Starjet Exclusive UJ 102-24 (p6).

 

 

DŮLEŽITÉ!

 

Hydrostatickou převodovku Tuff Torq K62 uvidíte v traktoru Starjet pouze v kombinaci s motorem Briggs & Stratton VANGUARD, který má maximální trvalou svahovou dostupnost 25°.

Motory nižší řady Briggs & Stratton INTEK mají maximální trvalou svahovou dostupnost pouze 17°, proto se k těmto motorům do traktorů Starjet montují pouze hydrostatické převodovky Tuff Torq K46.