Co se spadaným listím?

Mnozí majitelé zahrad berou spadané listí za své nepřátele. Jsou toho názoru, že jenom škodí, proto těsně před posledním sekáním před zimou pomocí elektrické sekačky každý jeden list sbírají a sypou do popelnic. Je však spadané listí skutečně takovým velkým nepřítelem, za jaký ho bereme? Nebo ho můžeme použít i ku prospěchu něčemu?

Listí patří do kompostu

Každý majitel zahrady ví, že se vyplatí mít založený kompost. Vzniká tím skutečně úrodné hnojivo, případně místo pro pěstování dalších druhů zeleniny. Když vám navíc na podzim stromy pustí své listí, je to také skvělé místo, kde je můžete uskladnit.

Listí totiž může kompost obohatit o organickou hmotu, na které si takzvaně smlsnou veškeré půdní mikroorganismy. Ty také rozloží veškeré prospěšné složky na minerální, které jsou tak daleko přijatelnější pro jakékoli rostliny.

Do kompostu kromě listí můžete přihodit také zbytky zeleniny nebo posečenou trávu, někdy i kuchyňské zbytky. Jen se tedy dopředu informujte o tom, co konkrétně do kompostu ze zbytků může a co raději nikoliv.

Listí může být také mulčovacím materiálem

Spadané listí řada lidí vyhazuje, jiní vědí, že mluvíme o mulčovacím materiálu zadarmo. Pokud jste například majitelem takzvané ekologické zahrady a chcete se vyhnout komerčním mulčovacím materiálům, je listí skvělou náhradou příliš drahých řešení.

Listí využívejte jako mulčovací materiál hlavně v případě, že ho umísťujete na záhony, kde nevadí mírně kyselé pH. Když se totiž listí rozkládá, pH se může zvyšovat.

Pro pěstování brambor

Už jste se někdy setkali s tím, že by někdo pěstoval své brambory ve slámě? Je to starší technika, která má však svou sestru – listí. Pěstovat brambory je možné skutečně i ve spadaném listí, stačí jím vystlat připravený záhon. Listy se mírně rozloží do jara a na jaro budete mít připravenou ideální živnou půdu.