Jak na mulčování zahrady?
Mulčování se u nás rozvíjí od 90. let a spousta zahradníků na něj nedá dopustit. Jedná se o ekologickou likvidaci plevele a trávy, kdy speciální nůž rozemele travní porost na maličké kousky, které zůstanou ležet na zemi. Odpadají tak starosti s odvozem odpadu. K mulčování se využívají tzv. mulčovače.
Mulčovače, stejně jako křovinořezy a vyžínače, patří k základní výbavě v péči o nepravidelně sečené plochy, k likvidaci přerostlé trávy nebo jiného biologického odpadu, který je zakázáno pálit a který byste museli odvážet na speciálně určené místo. Zpracovaný porost se rozloží a půdě odevzdá své živiny. Pokud se však mulčuje příliš vysoký nebo hustý porost, bývá nutné provést ho dvakrát. Řídký trávník naopak není vhodné mulčovat vůbec.
Jak a kdy mulčovat?
Mulčování nadvakrát by mělo proběhnout tak, že poprvé trávu posečete s nastavením vyšší výšky sečení a pomalejší rychlostí pojezdu. U druhého sečení už nastavte finální výšku sečení a sekejte v opačném směru, než v jakém jste sekali poprvé. Není nutné provádět obě sečení hned najednou, rozestup několika dnů ničemu nevadí.
Ideální je mulčovat třikrát za rok – na začátku vegetativního období, kdy pokosený mulč poslouží jako hnojivo, na konci vegetativního období a pak podle výšky a stavu porostu. Častější mulčování by mohlo vést ke vzniku plstnaté trávy, která brání přístupu vzduchu a vláhy ke kořenům.
K mulčování se dá použít i kůra nebo štěpka, kterou vám připraví štěpkovače a drtiče. Tento materiál se ale hodí pouze do okrasných zahrad. Trávníku a zeleninovým záhonům dřevěný materiál spíš uškodí, protože na sebe váže dusík.
Proč mulčovat?
Pravidelným mulčováním nejen zbavíte porost plevelu, dodáte mu potřebné živiny a celkově udržíte trávník v dobrém stavu, ale udržíte na uzdě i různé pylové alergeny a omezíte výskyt hmyzu. Mulčování se tedy hodí i pro bezodpadovou údržbu lučních ploch.