Jak udržovat živý plot?
Hustý, jasně zelený a precizně zastřižený živý plot je snem nejednoho zahradníka. Jak takového plotu docílit?
Správná zahradí technika
Základem jsou vhodné nástroje. Nůžky na živý plot, plotostřihy, ale i motorové pily budou vašimi nejlepšími pomocníky. Pravidelné zastřihování totiž zajistí zdravý růst a hustotu a minimalizuje šanci, že se v plotu objeví lysá místa. Jehličnany zastřiháváme jednou ročně, ostatní dřeviny až třikrát.
Stříhání mechanickými nůžkami je zdlouhavé a namáhavé. Práci usnadní lehké elektrické či akumulátorové nůžky, případně těžší benzinové. Těžko dostupná místa a vysoké ploty se nejlépe stříhají teleskopickým plotostřihem. Se silnějšími větvemi si zase bude muset poradit řetězová pila. Všechny nástroje, kterými budete stříhat, musí být ostré, jinak za sebou zanechají nevzhledné roztřepené větvičky.
Jak řezat?
Při stříhání se nebojte radikálního řezu, podpoří větvení. Když plot dosáhne požadovaného objemu, už ho řezem pouze udržujte. Vyhněte se stříhání v době, kdy hnízdí ptáci, jelikož živé ploty bývají oblíbeným útočištěm kosů a drozdů. Řez veďte tak, aby se keře směrem nahoru mírně zužovaly. Tak bude mít celá rostlina optimální přísun světla.
Nejčastější problémy
Pokud se vám nedaří dosáhnout bujného porostu, možná je na vině příliš řídké vysázení. U vyšších plotů se doporučují tři sazenice na metr, u nižších až čtyři. V opačném případě bude třeba do mezer dosázet další stromky. Nikdy ale nesázejte víc než pět sazenic na metr, jinak si dospělé rostliny budou konkurovat a navzájem se připravovat o vláhu a živiny.
Aby se sazenice ujaly a zakořenily, potřebují pravidelnou a hojnou zálivku. Až zakoření, jejich nároky na vláhu se rapidně sníží. Záleží ale i na druhu dřeviny. Pozor také na hnojivo, obzvláště výrobky s obsahem dusíku dávkujte jen velmi opatrně a na podzim je vynechte úplně. Místo kupovaných hnojiv lze využít kompost, zkvašené kopřivy, drůbeží trus nebo dřevěný popel.