Listopad na zahradě. Co nás čeká za práce?
Mysleli jste si, že zářijovými a říjnovými pracemi na zahradě celková péče o zahradu před zimou skončí? Kdepak, ještě tady máme listopad! Poslední podzimní měsíc, ve kterém se kupodivu hromadí ty nejvíce náročné fyzické práce. Podle meteorologů má počasí naštěstí přát, proto si vyhrňte rukávy, nastartujte svou benzínovou sekačku a pusťte se do toho.
Jehličnany jsou ochranou pro vaši skalku
Během podzimu se snažíme dávat do kupy stromy, které na zahradě sídlí. Na mysli máme nejen ty ovocné, ale také jehličnany, které jsou nedílnou součástí této oázy klidu, za jakou zahradu považujete. Až budete mít jehličnany ostříhány, jejich jehličí rozhodně nevyhazujte. Přesně to je totiž tou nejlepší ochranou vaší skalce nebo rostlinám, které jsou velmi choulostivé na nízké teploty.
Jehličnaté větvičky zajišťují skutečně skvělou ochranu proti mrazu. Nemusíte se ani bát toho, že by zadržovaly příliš velkou vlhkost.
Zpracujeme poslední sklizenou zeleninu
I když si mnozí myslí, že veškeré vypěstované plodiny už dávno ze své zahrady posbírali, nemusí tomu tak být. Užitková zahrada plodí ještě v tomto ročním období, proto pokud vám v záhonech ještě dřímají například karotky, kořenová petržel nebo ředkvičky, je načase je všechny vykopat a zpracovat.
Většinu druhů zeleniny krouháme a nakládáme do zavařovacích sklenic. Některé se však ukládají do mrazáku a během zimy se potřebují, když se zrovna vaší například výborný vývar.
Staráme se také o okrasnou zahradu
Jistou pozornost vyžaduje také okrasná zahrada. Zejména rostliny, které zůstaly v záhonech, protože se zimy nebojí se snažíme ošetřit, co jen to jde. Chryzantémy, růže a také jiřiny – to jsou druhy, které je nutné sestřihnout, jiřiny vyrýt a růže samy o sobě vyžadují trochu speciální péče.
U růží je otázkou, jaký konkrétní druh pěstujete. Například tradičním se schovává jejich krček, který je velmi choulostivý na mráz. Stromkové růže jsou trochu složitější, zde je nutné krček dokonce obalit, nebo ho přikrýt fólií.