5 rad, jak správně používat křovinořez

Běžná benzínová nebo elektrická sekačka vám nevyhovuje? V pořádku, naštěstí existuje vícero řešení, s jejichž pomocí můžete hravě zvládnout tradiční zahradní práce. Jednou z nich je křovinořez, se kterým se však musíte naučit správně zacházet. Pakliže se nebudete držet několika zásad, může se stát, že si způsobíte nepříjemnou újmu na zdraví.

Přestaňte přetěžovat motor

Křovinořez je stejně jako jiné zahradní náčiní pouze strojem čili zde, stejně jako u jiných, hrozí nemalé přetížení. Proto ke křovinořezům přistupujte svědomitě a v případě, že budete mít pocit snižujícího se výkonu, dejte sobě i stroji na chvíli pauzu.

Je to podobní jako s mobilními telefony. Pokud je mobil horký po dlouhém hovoru s rodiči, raději mu dáváte na chvíli pokoj a necháváte ho vychladnout. Tím snižujete riziko toho, že by vám za chvíli odešel na věčnost.

Nehrajte si s plynem

Mnozí majitelé křovinořezu mají tendenci si pohrávat s plynem, respektive povolit kolísání mezi vysokými a nízkými otáčkami za účelem snížení paliva. Tato naše snaha o jakousi úsporu však vede k tomu, že se motor přehřívá a špatně spaluje. A tím pádem se nešetří, ale spíše plýtvá se spotřebou.

Nulová bezpečnost

I když se křovinořez zdá být v tom nejlepším technickém stavu, pamatujte na jedno – bezpečnost by měla být na prvním místě. Proto nepodceňujte nejen ochranný štít, ale mějte na nose nasazení také brýle chránící před odlétávajícími kameny či částmi dřevin.

Spodní kryt nechte na svém místě

Pokud pracujete s křovinořezem, určitě jste si všimli spodního krytu. Ten má na křovinořezu své čestné místo, jeho demontáž se v žádném případě nedoporučuje. Nemá za úkole jen nastavovat optimální délku žací struny, ale kromě toho se jedná také o ochranný prvek.

Pravidelná údržba

Aby vám stroj sloužil po dlouhá léta, nezapomínejte na jeho pravidelnou údržbu. Minimálně mazání by mělo nastoupit po zhruba třiceti hodinách práce, kdy se nesmí zapomenout ani na vzduchový filtr, který je jednou za čas nutné vyměnit nebo očistit.