Jak bezpečně pracovat s motorovou pilou

Stromy potřebují ořezat? Nebo je nutné udělat jinou práci, ke které je třeba kvalitní motorová pila? Abyste si při práci neublížili, myslete na několik pravidel pro bezpečnou práci. I když se nenacházíte ve svém zaměstnání, na takzvaná pravidla BOZP rozhodně pamatujte. Stejně jako v práci, tak i doma si můžete uhnat nemilý úraz.

Dříve pro vyškolené pracovníky

Úvodem stojí za zmínku to, že dříve s motorovými pilami pracovali pouze vyškolení pracovníci. Na práci s motorovou pilou museli mít dokonce certifikáty, jinak nemohli práci ve státních lesích nebo na stavbách vykonávat. Se stále větší dostupností motorové pily však nutnost certifikace opadla, s čímž se však zvýšil počet úrazů.

Nezřídka se totiž stává, že se motorová pila dostane do rukou těm, kteří nemají s jejím používáním žádné zkušenosti. V takovém případě pak hrozí mnoho rizik, které souvisí s ublížením na zdraví. A tak se držte několika zásad, abyste minimalizovali ono riziko.

Pila musí být vždy ve výborném technickém stavu

Abyste mohli s pilou začít pracovat, ujasněte se, že je ve výborném technickém stavu. Pakliže není řetěz dostatečně ostrý a správně napnutý, do práce se nepouštějte. Riskujete tím skutečně vážná poranění. Tupý řetěz se navíc může ve dřevě zaseknout čili celková práce s motorkou bude velmi náročná.

Stejně jako řetězy kontrolujte také bezpečnostní brzdu, která by měla mít také správný vrh.

Jen s bezpečnostními a ochrannými pomůckami

Kromě toho, že musí být pila ve výborném technickém stavu, měli byste být také vy sami v dostatečném bezpečí. Proto se vybavte bezpečnostními a ochrannými pomůckami, nespoléhejte na dobrou kondici motorovky. Především je nutné ochraňovat zrak, proto brýle, případně bezpečnostní štít jsou žádoucí.

Kromě nich je vhodné mít i správný oděv včetně pracovních rukavic a dlouhých rukávů.