Jak pečovat o trávník v období sucha?

Abyste měli krásně zelený trávník, je třeba myslet na jeho pravidelnou zálivku. Bohužel, zejména v létě může nastat problém. Deště ne a ne přijít a trávník již začíná chřadnout. Vypořádat se s tímto problémem není nikterak složité. To, že váš trávník trápí sucho, poznáte podle toho, že na něm jsou viditelné stopy, když po trávníku přejdete. Dále můžete vidět nafialovělý lesk trávníku, jeho zbarvení do žluté až hnědé barvy. Půda je obvykle velmi suchá a tvrdá. To všechno jsou známky toho, že je potřeba zakročit, protože váš trávník prožívá suché období.

Sekání trávy

Sekání trávy se nevyhnete ani v období sucha. Ideální je ale prevence, což znamená, že trávník nestříháme příliš nakrátko. Pokud předpokládáme období sucha, necháme trávník klidně ještě delší než obvykle. Neměli bychom odstranit více než jednu třetinu jeho výšky. Výšku nožů své zahradní sekačky tedy nastavíme odpovídajícím způsobem. Vyšší tráva zastiňuje půdu a nechává v ní více vlhkosti. Sekačka na trávu by měly mít ostré nože, protože jenom díky nim je řez čistý. Tráva se tedy rychleji hojí a méně namáhá.

Správná zálivka

Pokud chcete mít svěží trávník, bez zálivky se neobejdete. Doporučuje se zalévat ho vždy brzy ráno. Množství vody závisí na typu zavlažovacího systému. Jak často je třeba trávník zalévat, bude záviset na tom, jaké jsou přesné klimatické podmínky. V období sucha je lepší na trávu nešlapat vůbec.

Hnojení v období sucha

Někteří majitelé zatravněných zahrad obvykle jako první, když si všimnou špatného stavu trávníku, sahají po hnojivech. Je to ale chyba. Hnojiva totiž podporují růst trávy. Rostlina tak využívá svou energii pro tvorbu nadzemní části, místo toho, aby se věnovala rozvoji kořenového systému. S hnojivem počkejte, až se vaše tráva dostane zase do formy. Pokud je již trávník na některých místech v tak mizerném stavu, že jej nelze zachránit, budete jej muset podsadit.