Jak pečovat o zahradu během celého roku?

Naše zahrada si během celého roku žádá o tu nejlepší péči. Na jaké základní úkony se zaměřit během jednotlivých ročních období?

Na jaře pořizujeme techniku a začínáme s pracemi

Jaro je ve znamení nové zahradní techniky. Právě nyní si pořizujeme zahradní traktory, které nám usnadní celoroční práci, nebo také nové a kvalitní zahradní benzínové sekačky. Pokud již techniku máte, je nejvyšší čas na její údržbu. Objednejte se do servisu a nechejte si zkontrolovat stav vaší zahradní techniky. Na jaře také sadíme okrasné stromky, stříháme větve ovocných stromků a provzdušňujeme půdu.

V létě jsou práce v plném proudu

V létě již pravidelně každý týden sekáme zahradu. Již v květnu můžeme vysadit zeleninu do záhonů. V červnu se na nás bude těšit první úroda z ovocných keřů, kterou budeme zpracovávat. Pokud je málo dešťů, nezapomeňte zahradu zalévat, a to včetně trávníku. V červenci se zaměřte na včasné zpracovávání uzrálých plodů. Během srpna byste měli vyměnit vodu v zahradním jezírku, ale také si založit nový kompost, kam následně umístíte organické zbytky ze zahrady i kuchyně.

Podzim přeje přípravě na chladné období

Během podzimu budeme opět dodávat živiny půdě, která nám přinesla plody. Zaměřte se na hnojení záhonů i ovocných stromů a keřů. Dopřejte půdě co nejvíce výživy. Zbavujte se dokonale plevele i prvního listí. Zkontrolujte stav ovocných stromů a nachystejte si cibuloviny pro výsadbu.

Přes zimu zahrada odpočívá

Během posledních chvil před mrazy ještě nasaďte cibuloviny na další rok. Nezapomeňte včas odstranit spadané listí, aby se vám v něm nemnožili škůdci. Pokud se neblíží mrazy, můžete ještě stříhat ovocné stromy. Nezapomeňte je opatřit ochranným nátěrem a dobře je zateplit. Ve skleníku pravidelně svlažujte zahnojenou zeminu. Klidně do něj můžete odklízet část napadaného sněhu. Půda se vláhou prosytí živinami z hnojiva.

Celý rok je naše zahrada připravená dělat nám radost. Dopřejme jí dostatek péče.