Na nový rok - nové ovocné stromy?

Zahrada je pro někoho oázou klidu, pro jiného také místem, kde se může pěstovat nejedna dobrota za druhou (a tím se ostatně také do jisté míry ušetří). Oněmi dobrotami máme na mysli ovoce a zeleninu, které jsou nabité vitamíny a prospěšnými minerály. Jestliže zrovna uvažujete nad tím, jaké ovocné stromy do zahrady pořídíte zkraje jara, měli byste brát v potaz několik věcí.

Tvar a budoucí možná výška rozhodují

Stejně jako při výběru zahradních sekaček, také při výběru ovocných stromů do zahrady platí, že musíte zvážit konkrétní vlastnosti daného druhu. V případě ovocných stromů platí, že bereme v potaz tvar a budoucí možnou výšku. Sloupcový, sloupový, vřeteno, zákrsek, polokmen nebo vysokokmen? Informujte se v hobbymarketech nebo zahradnictvích.

Dané výrazy jsou ty, se kterými se obvykle setkáte při výběru ovocných stromů. Sloupcové stromy jsou například některé druhy jabloní, které mají pupeny na větvičkách a které jsou tvořeny krátkými větvemi s hustým obrostem. Sloupové jsou zase stromy, které jsou štěpované na slabě rostoucí podnoži. Sem spadají hrušně, slivoně, ale také broskvoně nebo meruňky.

Vřeteno má tvar podobný jehličnanům čili spodní větve jsou nejdelší, kmenné tvary, zákrsek a další jsou označením dle nejspodnějších větví.

Existují i typy koruny

Nejen u kmenů lze určit tvar, ale také koruna se různě rozlišuje. Pokud jde o korunu, bývá nejčastěji průběžná čili kmen roste kolmo na zem do výšky. Kdo zakládá korunu kotlovitou, nechá jenom větve spodního patra, terminál se vyřízne. Je tedy pravdou, že s tvarem koruny je možné si hrát po jejím vyrostení.

Když však budete počítat s možným tvarem a velikostí nejen stromu jako celku, ale také jeho koruny v budoucnu, ovocné stromy se vám budou vybírat lépe.