Proč mulčovat trávník?

Chtěli byste svůj trávník mít po celou sezónu v perfektním stavu? Odborníci doporučují jeho pravidelné mulčování. Proč je pro trávník vhodné a jak na to?

Mulčovat vám pomůže i sekačka

Pokud jste se rozhodli, že budete svůj trávník mulčovat, děláte správně. Zejména v letních měsících se jedná o důležitý zdroj výživy trávníku. Robotické sekačky vám s tímto úkonem mile rády pomohou. Ovšem benzínové i elektrické sekačky tento režim ve většině případů nabízejí také. Pokud máte velké prostory vaší zahrady, zkuste použít zahradní traktorek. Důležité je, abyste mulčování prováděli alespoň jednou měsíčně.

Sekejte raději večer

Během teplých měsíců se doporučuje sekat trávu v podvečerních hodinách. Právě v tuto dobu již totiž nehrozí, že by se voda z trávníku rychle vypařovala. Při rychlém odparu vody se následně paprsky slunce dostávají do prostoru trávníku a mohou jej poškodit. Za vypálená kolečka si tak často můžeme sami. Stačí přitom změnit čas, kdy trávu sekáme.

Jaký význam má mulč pro trávu?

Přebytečnou trávu můžeme používat mnoha způsoby. Je ideálním doplňkem stravy pro domácí chov slepic, skvěle se hodí ale i pod okurky. Posečená tráva má totiž skvělé vlastnosti – dokáže udržet vlhkost. Vyšší vlhkost půdy se nám během teplých měsíců velmi hodí. Pokud byste během léta nemulčovali, hrozí rychlé vysychání trávníku a následný vznik vypálených míst.

Provzdušnění je také prospěšné

Aby vám tráva rostla tak, jak si přejete, nestačí jen pravidelně sekat trávník. Je potřeba, abyste jej také jednou za čas provzdušnili. K tomu slouží speciální obuv s hroty, ale také motorový provzdušňovač. Provzdušněná tráva lépe vstřebává vláhu i živiny.

Mulčování je vhodné pouze pokud se jedná o stébla trávy posečené na malé kousky. O to se postará například robotická sekačka svým pravidelným sekáním trávníku. Dlouhá stébla trávy nejsou pro mulčování vhodná.