Sekat trávu podle výšky nebo v pravidelném intervalu?

Za svůj krásný jasně zelený trávník dáte život. Denně kontrolujete jeho dokonalost a krásu? Jste na něj náležitě pyšní? Kvalitu, hustotu a krásu svého strávníku zajistíte jedině trvalou a pravidelnou péčí. To znamená sekání, zalévání, mulčování, vyhrabávání, pletí hnojení speciálními hnojivy aj. Potřebovat k tomu budete kvalitní zahradní stroje a ty nejlepší hnojiva.

Sečení trávy s pravítkem

K sekání trávy perfektně poslouží aku sekačka se sběrným košem, která zvládne zastříhnout trávník na optimálních šest centimetrů. Nejmenší výška sekání trávníku v letní sezóně je čtyři centimetry, kdy je horké počasí s málo častými srážkami. Pokud je trávní porost zkrácen příliš, pak hrozí vyschnutí trávníku. V období, kdy už není tolik vedro, a srážky jsou častější, je možné zkracovat trávník na 2-2,5cm. Interval mezi jednotlivým sečením se také liší dle ročního období a počasí. Krásné počasí vyzívá k sečení trávníku každých 5-8 dní, ovšem pokud je oblačno a trávník neroste příliš rychle, pak bude stačit sekat trávu jednou za 14 dní.

Závěr travní sezóny

Poslední sekání trávníku plánujte na konec září až do poloviny října. V tuto podzimní dobu dosahují teploty deseti stupňů Celsia, slunečního svitu ubývá a travní porost již neroste tak velkou rychlostí. Pečlivě seberte všechnu posekanou trávu z travnaté plochy, aby porost zůstal čistý a provzdušněný. V opačném případě hrozí plísně a následné poškození trávníku. Důkladně shrabejte i spadlé listí ze stromů a žlutou trávu.

Pro zajištění dokonalého provzdušnění trávníku v podzimním období je dobré vidlemi vpichovat do plochy trávníku zhruba do hloubky třiceti centimetrů. Následně nechejte travnatou plochu odpočinout, zabraňte pohybu osob i zvířat po travnaté ploše na dva až tři dny. Závěrečnou péčí přihnojením fosforem a draslíkem dopřejte trávníku výživu. Tohle hnojivo jen rozhoďte na travnatou plochu.