Tipy, jak po zimě probudit zahradu

Letošní zima byla po stránce teplot velmi překvapivá a pro zahradu v mnoha směrech až riziková. A jelikož mnohé stromy začaly pučet s předstihem, pojďme si také s předstihem říct, jak po zimě zahradu probudit tak, aby nebyly narušeny žádné její přirozené „mechanismy” a abychom se následně těšili nejen z bohaté úrody, ale také z krásně prosperujících a dobře rostoucích dřevin či keřů.

Začněte u trávníku

Ze všeho nejdříve je nutné probudit trávník, který je nutné důkladně vyčistit. Oblékněte si na ruce kvalitní rukavice, s jejichž pomocí odstraníte z trávníku listí, úlomky větviček nebo odumřelé suché trávy. Až budete mít trávník očištěný, můžete se vrhnout do prvního letošního sekání.

Jestli budete trávník pomocní benzínové nebo elektrické sekačky sekat vy, nebo jestli to necháte na robotické sekačce, se kterou si budete moct ze seznamu zahradních povinností odečíst jednu položku, to je už na vás.

Bylinky jsou další v pořadí

Aby byla zahrada také užitečná a nebyla pouze na parádu, vysaďte si bylinky. Ty nepotřebují mnoho, chtějí pouze dobrou půdu, teplo, světlo a dostatečnou zálivku, se kterou to však nebudete přehánět. Jaké konkrétní druhy bylinek vysázíte do svých záhonů, to je na vás. Jen se ideálně informujte o tom, jestli se vybrané alternativ bylinek snesou nebo jestli vedle sebe nebudou působit.

Při sázení bylinek do záhonů, kde byly už vloni, je nutné z půdy odstranit veškeré suché nebo nemocné výhonky. To si ostatně pohlídejte i poté, až budou bylinky (i čerstvě vysázené) vyrostlé.

Ani keře neopomíjejte

Pokud se vaše zahrada těší z vysázení okrasných keřů, nezapomínejte ani na ně. Je nutné je hezky ořezovat, čímž budou podstatně krásnější. Pokud totiž ranní řez opominete, keře nebudou ani tak krásné obrostlé, nakonec ale ani tak hezkého tvaru. Oříznutí je klíčem k jejich kráse – zbavíte je suchých a starých částí a svou energii tím pádem budou moct vkládat přesně tam, kde je zapotřebí – do mladých výhonků a pupenů.