Zahrada na podzim: práce, na které nezapomenout

Léto skončilo a práce na zahradě začínají. Doba sklízení plodů se uchyluje ke svému konci a začíná období, kdy musíme zahradu připravit na nadcházející chladné měsíce, během kterých budou veškeré keře, stromy a květiny zkoušeny prvními mrazíky. Jestli bude zima krušná či nikoliv je otázkou, pro jistotu však nepodceňte žádnou z důležitých zahradních prací, ať máte jistotu, že to zahrada během zimy zvládne.

Sekání trávníku na vyšší střih

Jednou z věcí, kterou musíte během podzimních prací na zahradě udělat, je posekat trávník. Ať už použijete tradiční benzínovou sekačku nebo elektrickou, myslete na vyšší střih. V létě jsme zvyklí trávník sekat blízko u země, abychom se nemuseli zmiňovaného stroje ujímat častěji, než je nutné, na zimu nechte trávník vyšší.

Nezapomeňte aplikovat chemickou ochranu, která zabrání zimním plísním. Pokud nakonec posypete trávník i troškou kompostu, zajistíte, že bude mít dostatek živin i v chladnějším období.

Dopřejte záhonům dostatek péče

Zatímco do nynějška vám záhony dělaly radost, protože vám plodily zeleninu nebo zajistily bezproblémový růst květin, nyní nastává čas, kdy se záhonům budete muset odvděčit. Je nutné, abyste zryli všechny záhony a zaryli drobné zbytky rostlin.

Nezapomeňte také na jemné pohnojení, abyste zajistili, že i příští rok bude půda stejně úrodná jako letos.

Vysázejte cibuloviny nebo ovocné stromy

Domnívat se, že se na podzim nic nesází je mylné. Právě podzimní měsíce jsou ideální pro zasetí alespoň několika rostlin, respektive stromů, které hezky na jaro „vyvstanou z popela”. Vyplatí se sázet například bobuloviny, cibuloviny nebo růže. Nezapomínáme ani na ovocné stromky, které se však snažíme sázet do dostatečně hluboké jámy.

Ať už budete sázet nové obyvatele zahrady či nikoliv, v každém případě zahradu často zalévejte. I podzim může být suchý a stále platí, že zelené části rostlin i nadále odpařují vodu, kterou rostliny zpětně vyžadují.