Zahrádkářská sezona – jaro začíná

Blíží se hlavní zahrádkářská sezona. Nyní je nejvyšší čas si nachystat vše tak, abychom byli připraveni na blížící se jaro. Co si nachystat?

Zahradní technika

Předsezónní slevy a výprodej loňské techniky je v plném proudu. Nyní je ideální čas pro nákup vhodné sekačky. Robotické sekačky se postarají o údržbu trávníku zcela sami, vy se tak můžete věnovat příjemnějším činnostem. O velkou plochu se zase budou nejlépe starat zahradní traktory. Zahradní sekačky jsou základ, který potřebujeme mít každou sezónu v pořádku a po ruce. Pořiďte si novou techniku, nebo včas zajistěte servis stávajících strojů.

Nářadí pro celou sezónu

Podobně jako o zahradní techniku je nutné se starat i o zahradní nářadí. Projděte jeho stav po loňské sezóně. Zahradní nůžky bude potřeba naostřit. Jsou hrábě, rýče a motyky v pořádku? Nebo bude nutno dokoupit kusy, které již přestaly sloužit?

Hnojivo a vápno

Před sezónou budete všechny prostory zeleně vyhrabávat od odumřelých rostlin a nánosů nečistot v podobě tlejícího listí. Po dokonalém vyhrabání se již můžete postarat o vyvápnění celého trávníku. Odstraníte tak přebytečné mechové porosty, zajistíte dezinfekci trávy a v neposlední řadě o něco snížíte kyselost vašeho trávníku. Až se vápno do zeleně zpracuje, nechejte prostor odpočinout. Teprve až poté se vrhněte na hnojení.

Sejeme a sázíme

V předjaří se již postarejte o předpěstování některých plodin. Rajčata je možné vysévat již během prvních únorových dnů. Stejně tak nechejte již nyní naklíčit rané odrůdy brambor. Papriky také sejte v únoru. Již na začátku března pak můžete vysévat první kořenovou zeleninu určenou pro jarní sklizeň – a to do prostoru vašeho skleníku. V dubnu již sázíme do skleníku také saláty, sejeme ředkvičky a první kedlubny.

V předjaří si nachystejte vše tak, abyste po celou sezónu byli spokojeni. Je v pořádku i vaše technika?