Jak vybrat ideální křovinořez

Každý majitel zahrady se neobejde bez několika potřebných pomocníků. Vedle tradičních sekaček nebo zahradních traktorů, které se postarají o dokonale posečený větší zahradní úsek, do hry vstupují také křovinořezy, které se využijí prakticky v jakémkoli ročním období. Domnívat se, že jsou potřebné jen na podzim, kdy zahrada uléhá k zimnímu spánku, je mylné. Jenže jak ten správný křovinořez vybrat?

Zodpovězte si několik otázek

Předtím, než se pustíte do výběru ideálního křovinořezu, je klíčové si zodpovědět několik otázek. Předně si určete, jak často s ním budete pracovat, a hlavně kde. Plánujete křovinořez převážet? Existují modely, které mají dělenou hřídel čili jsou pro převozy praktičtější.

Stejně tak k jakému účelu křovinořez pořizujete je důležité si uvědomit. Pokud plánujete používat stroj spíše jako sekačku, bude vám stačit základní model. Pokud ale hledáte pomocníka, který si bude muset poradit i s náletovými dřevinami, je to zase trochu jiná liga.

Zvažte i pozemek, na kterém budete křovinořez používat. Bude to pouze menší zahrada, kde stačí sáhnout po menším výkonu, nebo chodíte posekat pole sousedům? V takovém případě je opět zapotřebí něco silnějšího, nemyslíte?

TIP: Jak vybrat sekačku

Vyberte si jeden druh

V současné době existují křovinořezy mnoha druhů. Je to podobné jako při výběru sekaček – i tehdy se vám nabízí víc než dost možností, z nichž si musíte vybrat. Na trhu aktuálně narazíme na benzínové alternativy, také na elektrické křovinořezy nebo na akumulátorové modely, jež jsou výkřikem posledních moderních technologií.

Každý tento křovinořez má své výhody a nevýhody a je na místě, aby se zvážily jak světlé, tak stinné stránky pro předcházení negativním scénářům.

Má křovinořez potřebné příslušenství?

Jelikož je i křovinořez pouze strojem, který se vlivem používání opotřebovává, je dobré myslet už při koupi na příslušenství – respektive alespoň na to, jestli se dobře shání či nikoliv.